طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 3

طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 3

ویژگی های اساسی فضاهای نمایشگاهی فارغ از ایکه فضاهای نمایشگاهی در چه محیطی طراحی و ساخه شده اند، در سال های اولیه پیدایش و حتی در فرآیند توسعه ی فرم و عملکرد این فضاها می توان برخی مشخصات بارز را استنتاج کرد. برخی از عمده ترین این

ویژگی ها عبارتند از:

  • آینده محوری در برابر سنت گرایی

در طراحی، معماری، و ساخت فضای نمایشگاهی نه تنها اصرای بر یپوند با گذشته دیده نمی شود که در تقابل با آن، به صورت حریصانه ای، آینده پردازی و سعی در نگاه و تکیه به آینده و واقعیت بخشی به آن دیده می شود. در این آینده نگری سرعت و زمان که هر دو در بازار به عنوان ارزش اقتصادی محسوب می شوند، نقش مهمی ایفا می کند. این امر در گرو ابداع و نوآوری مداوم است که در خلق فضا صورت می گیرد. در این نوآوری چگونگی تحقق آرزوی دیرینه معماران برای درک و حل ارتباط بین توده (جرم) و فضا، همواره سوال اصلی است؛لذا در طراحی این فضاها به طور فزاینده ای با سعی در کاهش توده و افزایش و انباشتگی فضا روبه رو هستیم. فضای مکانیکی سرپوشیده وسیعی که انسان در آن دستاوردهای تکنولوژیک خود برای عدم وابستگی اش به طبیعت و یا برتری اش را بر آن به نمایش ومی گذارد.

طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی - سالن فرانسه در اکسپو 2010
طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی – سالن فرانسه در اکسپو 2010

سالن فرانسه در اکسپو 2010

  • تولید انبوه و مجموعه ای دو برابر ساخت سنتی

ساخت سنتی با مصاح سنتی با حرکت آرام و تدریجی اش در ساخت، پرهزینه و وقت گیر بود. قابلیت تکثیر و تولید انبوه و سریع را نداشت. در ساختمان های نمایشگاهی، به تبع ارزش زمان، افزایش سرعت منجر به خلق مواد و مصاح نوین گردید. در نتیجه آهن و قابلیت انعطاف پذیری آن که به مهندسان امکان ابداع و نوآوری در طراحی را می داد مورد اقبال قرار گرفت(1991-Pevsner)  به اعقاد پوزنر، ایده آل ها و عناصر معماری در دوران اولیه ی نمایشگاه ها از حوزه ی معماران صادر نمی شد بلکه اینها توسط مهندسین محاسب و سازه طراحی می شدند کسانی که یک دهه بعد در طراحی پل ها و ایستگاه های قطار، پیشتاز گردیدند (همان ماخذ). به هر جهت در فضاهای نمایشگاهی با یک نوع تولید انبوه و مجموعه ای مواجه هستیم. این فناوری های جدید در ساخت و تولید خطی و انبوه بعدها مورد استقبال بیشتر معماران قرار گرفت لوکرربوزینه در طراحی غرفه ی فرانسه در نمایشگاه سان فرانسیسکو 1934 با انتقاد از شیوه های سنتی ساختمان اظهار داشت: نمایشگاه های قرن اخیر به سطح یک معماری غیر منطقی سقوط کردند، به طوری که به بیننده  تصور خیالی یک کاخ یا خانه ای واقعی را می دهد. ولی فکر می کنم که باید سنت نمایشگاه های قرن نوزدهم را دنبال کنیم (نمایشگاه آهن و شیشه) خلق یک فضای قابل نمایش که دعوت به تماشا بکند و همزمان با ارضاء جمعیت، احساس و هیجان معماری را نیز به آنها عرضه کند یا در حل مسائل نمایشگاه صداقت به کار رود. غرفه ی نمایشگاه باید از فولاد با اتصالات جوشی برپا گردد.( البته در حال حاضر از سیستم های پیج و مهره ای و سازه های سبک استفاده می گردد)

  • موقتی در برابر دایمی بودن

برعکس ساختمان های رایج که برای اهداف دائمی ساخته می شود. این نکته حائز اهمیت است که در طراحی این فضاها مساله ی متحرک بودن و قابلیت جابه جایی، نصب سریع و قابلیت جمع شدن و واسازی آن نقش اساسی ایفا می کند، روش طراحی و فرم دهی این فضاها کاملاً متفاوت و متمایز از ساختمان های رایج است. ساختمان های نمایشگاهی، تغییر پذیرند، دارای مدولاسیون مشخص و در بسیاری از موارد قابل تکثیرند. می توانند و در زمینه های متفاوت سرهم بندی شوند و از آن جا که ارتباط زیادی با بستر ندارند به جز فناوری و مهندسی، تداعی کننده ی بوم، فرهنگ، و نظایر آن نیستند. اما به طرز واضح و روشنی بیانگر و نمایندی مسائل اجتماعی محسوب می شوند و هر یک از جوامع غربی سعی در بازتاب و نمایش توانایی ها و برتری های خود بر دیگران در زمینه ی کسب تکنولوژی دارند. در عین حال فضاهای نمایشگاه ها امری موقتی اند و بعد از اتمام دوره ی نمایشگاه برچیده می شدند( 1981-Hitchcock)  به طور مثال غرفه اثر میس وندر روهه در نمایشگاه سال ١٩٢٩ در بارسلونا، یکسال بعد از برگزاری نمایشگاه، کلاً برچیده شد اما ترکیب مینی مالیستی ساختمان که فقط متشکل از سه عنصر سنگ و شیشه و فلز بود امکان بازسازی و نصب مجدد آن را فراهم می کرد. این امر یعی نصب قطعات و موقی بودن ترکیب و مونتاژ مصالح ساختمانی و سازه در کارمیس آنقدر اثرگذار بود که مدیران نمایشگاهی بارسلونا را بعد از حدود نیم قرن وسوسه کرد تا محصول خلاقانه و بی نظیر وی را در سال 1986 مجدداً بازسازی نمایند.

طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی - استفاده از سازه سبک در ساخت سالن ایتالیا در اکسپو 1986 ونکور کانادا
طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی – استفاده از سازه سبک در ساخت سالن ایتالیا در اکسپو 1986 ونکور کانادا

استفاده از سازه سبک در ساخت سالن ایتالیا در اکسپو 1986 ونکور کانادا

 

ادامه دارد …

مطالب مرتبط با : طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی

طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 1    طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 2   طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 3   طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 4   طراحی سالن و غرفه نمایشگاهی 5

شرکت نمایشگاه سازان با بیش از 14 سال سابقه در امر برگزاری نمایشگاه بین المللی ، همایش ، طراحی و غرفه سازی آماده ارائه مشاوره و همکاری با شما عزیزان می باشد.جهت ثبت نام در نمایشگاه بین المللی و غرفه سازی در تهران ، غرفه سازی در تبریز ، غرفه سازی در اصفهان ، غرفه سازی در شیراز ، غرفه سازی در مشهد و غرفه سازی در کیش با ما تماس بگیرید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی