11 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی11 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی

مهم ترین عوامل مؤثردر تشخیص بازارها ی هدف برای برگزاری نمایشگاه ها در خارج ازکشور :

مهم ترین عوامل مؤثردر مکان یابی بازارهای هدف برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی و اختصاصی در خارج ازکشور به شرح زیر می باشد :

 • وضعیت اقتصادی :

همانطور که می دانیم مهمترین عامل در تعیین بازارهای هدف عامل اقتصا دی و متقاضیان و قدرت خرید آنها می باشد . بدیهی است کشوری که از لحاظ اقتصادی در سطح بالایی باشد قدرت خرید مؤثر بالایی دارد . لذا می تواند بازار مناسبی برای محصولاتما باشد . مهمترین عوامل اقتصادی عبارتند از :

 1. میزان تقاضای واقعی و مؤثر کشور میزبان (بالا بودن تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور میزبان )
 2. مکمل بودن اقتصاد کشور میزبان با اقتصاد کشورمان . (درصورتی که اقتصاد کشور میزبان موازی اقتصاد ما باشد چندان به صرفه نخواهد بود که کالاهای خود را در آن کشور به فروش برسانیم .)  ج ) بهای اجاره نمایشگاهی.
 • نوع و میزان کالاهای وارداتی کشور میزبان :

با شناختن کالاهای وارداتی کشورها می توان به این قضیه پی برد که آیا کشور مورد مطالعه به کالاهای تولیدی ما احتیاج دارد یا خیر . درصورت احتیاج با چه شرایطی حاضر است که جهت واردات خودش را عوض کند .

 • موافقت نامه های تجاری :

عامل دیگری که بسیار حائز اهمیت می باشد توافق نامه هایی است که کشور ما با سایر کشورها دارد . درصورتی که کشور ما با کشوری توافق نامه تجاری تنظیم کرده باشد ، مسلماً صادرات و واردات بسیار سهل تر انجام خواهد شد و دارای اصول و قوانین منظمی می با شد. لذا بررسی وجود یا عدم وجود توافق نامه تجاری با کشور میزبان امریمهم می باشد .

این عامل نیز از این جهت مهم جلوه می کند که بالا بودن عوارض و مالیاتی و تعرفه های گمرکی باعث بالا رفتن قیمت در کشور میزبان شده و می دانیم قیمت عامل تأثیر بسزایی در تقاضای کالا دارد .

 • تفاهم نامه های نمایشگاهی :

تفاهم نامه های نمایشگاهی با هدف گسترش همکاریهای تجاری و معرفی توانمندیها و محصولات تولیدی و ارتقاء سطح مبادلات بازرگانی فیمابین و افزایش روابط اقتصادی , سیاسی و فرهنگی می باشد . در این یادداشت تفاهم ها طرفین از برگزاری نمایشگاههای تجاری استقبال کرده و برای برگزاری نمایشگاههای اختصاصی و تخصصی موافقت نموده و از مشارکت یکدیگر در نمایشگاهها به منظور شناخت بازار کالاهای یکدیگر استقبال  می نمایند .

 • میزان جمعیت کشور میزبان و سطح درآمد سرانه آن کشور :

همانطور که م شخص است یکی دیگر از عوامل مؤثر در مکان یابی نمایشگاه ها میزان جمعیت و سطح درآمد سرانه کشور میزبان است که میزان تقاضای مؤثر را مشخص می سازد که هدف اصلی برگزاری نمایشگاه را فراهم می سازد .

 • قدرت رقابتی شرکتهای داخلی با شرکتهای خارجی شرکت کننده در نمایشگاه های بین المللی :

همانطور که می دانیم اگر شرکت های داخلی توانایی رقابت با شرکت های خارجی نمایشگاه را از نظر کیفیت محصول و قیمت آن نداشته باشند ، برگزاری نمایشگاه برای فروش کالاهای داخلی سودمند نخواهد بود چرا که در این رقابت شرکتهای داخلی که توانایی ر قابت ندارندحذف شده و عملاً برپایی نمایشگاه سودی عاید کشور خودی نخواهد کرد .

 • مناسب بودن روابط سیاسی با کشور میزبان :

این عامل در انتخاب مکان نمایشگاه بسیار حائز اهمیت است ، چرا که ارتباطات اقتصادی بدون توجه به مناسبات سیاسی به هیچ وجه معنی نخواهد د اشت . لذا باید به وضعیت سیاسی کشور میزبان و ارتباط آن با کشور خودی نیز توجه بسزایی کرد .

 • ثبات و امنیت سیاسی و حقوقی :

کشورها از نظر سیاسی-اقتصادی تفاوتهای بسیار دارند . در تصمیم گیری جهت فعالیت در کشور دیگر چهار عامل به صادرکننده کمک می کند که فقط به ذکر آنها بسنده می کنیم :

 • مشترکات اجتماعی و فرهنگی :

فرهنگ به فرد هویت و ضوابط اخلاقی می دهد . مسأله در این بحث موقعی بوجود می آید که فردی با فرهنگ خ اص خود بخواهد خود را با فرهنگ دیگری تطبیق دهد .

مهمترین عناصر فرهنگی عبارتند از :

 1. زبان : زبان را بعنوان آیینه فرهنگ اجتماعی ذکر می نمایند و این توجیه نیز نه تنها در مورد زبان کلامی صحیح است بلکه در مورد زبان غیرکلامی نیز صحیح می باشد .
 2. دین و مذهب : اکثر فرهنگ ها علت وجودی خود را در مذهب پیدا می کنند وقتی گوشت به یک کشور مسلمان صادر می گردد ، باید حیوان طبق روش اسلامی ذبح شود . تعطیلات سالانه در اکثر کشورها به مذهب بستگی دارد .
 3. ارزش ها و نگرش ها : ارزش ها ، اعتمادات مشترك و یا هنجار گروهی می باشد و نگرش ارزیابی گزینه ها براساس ارزش های جامعه است .
 4. آداب و رسوم : تفاوت آداب و رسوم باید کاملاً مورد مطالعه قرار گیرد . آمریکایی ها از سکوت و سکون ژاپنی ها به عنوان اثر منفی برداشت می کنند ، ولی ژاپنی ها از این سکوت و سکون استفاده می کنند تا قیمت بهتری بگیرند و معتقدند که آمریکایی ها همیشه عجله دارند و اگر چنانچه او را معطل نمایند هر چیزی را قبول می کنند . نحوه استفاده از کالا در کشورهای مختلف می تواند مغایر با استفاده از کالا در کشور تولید کننده باشد . مثلاً فروش نوعی شامپو در آمریکای جنوبی فروش مو فقی نداشت که پس از تحقیقات بازار روشن شد که افراد اول با صابون سر خود را می شویند و پس از آن از کمی شامپو استفاده می کنند .
 5. زیبایی شناسی : در هر فرهنگی سلیقه خوب کاملاً مشخص شده است و آن را در هنرهای خود بصورت رنگ ها و فرم ها و موسیقی نشان می دهد . آنچه که قبول می شود یا نه ، در بازارهای مشابه نیز کاملاً متفاوت می تواند باشد . رنگ نقش عمده ایی در بازارها بازی می کند . بعنوان مثال رنگ مشکی علامت عزاداری در آمریکا و اروپا و خیلی کشورهای دیگر است ، ولی رنگ عزاداری در ژاپن و هند و بسیاری از کشورهای خاور دور سفید است . رنگ سبز در سنگاپور نشان مرگ در این کشور است .
 6. آموزش : سطح آموزشی یک کشور را از طریق بی سوادی ، تعداد دانش آموز در مدارس و دانشگاه ها و نسبت آنها به جمعیت مشخص می کنند .
 • مسافت و فاصله کشور میزبان با کشور خودی و هزینه حمل کالا به آن کشور :

در مکان یابی نمایشگاه ها از آنجایی که برگزاری نمایشگاه برای توسعه صادرات می باشد ، این مسئله حائز اهمیت است که هزینه حمل کالاها به کشور وارد کننده چقدر خواهد بود و این عامل صرفنظر از اینکه این هزینه را چه کسی پرداخت می کند باعث افزایش قیمت کالا خواهد شد و بسیار مهم جلوه می کند .

 • بررسی قابلیت تبدیل ارز کشور میزبان به ارزهای متغیر جهانی :

از آنجایی که در بعضی کشورها قابلیت تبدیل واحد پول آنها به ارزهای معتبر جهانی مانند دلار، یورو ، پوند و … با مشکلاتی روبرو است، لذا هر چه این قابلیت تبدیل سهل تر باشد بهتر خواهد بود.

ادامه دارد …

مطالب مرتبط با عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی خارج از کشور :

مطلب 1   مطلب 2   مطلب 3   مطلب 4    مطلب 5   مطلب 6   مطلب 7   مطلب 8   مطلب 9   مطلب 10   مطلب 11   مطلب 12   مطلب 13   مطلب 14   مطلب 15   مطلب 16   مطلب 17

شرکت نمایشگاه سازان با بیش از 14 سال سابقه در امر برگزاری نمایشگاه بین المللی ، همایش ، طراحی و غرفه سازی آماده ارائه مشاوره و همکاری با شما عزیزان می باشد.جهت ثبت نام در نمایشگاه بین المللی و غرفه سازی در تهران ، غرفه سازی در تبریز ، غرفه سازی در اصفهان ، غرفه سازی در شیراز ، غرفه سازی در مشهد و غرفه سازی در کیش با ما تماس بگیرید.