15 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی15 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی

بازدیدکنندگان از نمایشگاه  

بازدیدکنندگان از نمایشگاه با صرف زمان هزینه ، به نمایشگاه می آیند و اهداف متفاوتی را دنبال می کنند . سطح دانش و حرفۀ بازدیدکننده، تأثیر بسزایی در بهره گیری از بازدید دارد. تاجری که برای واردات اقلام خاصی از نمایشگاهی دیدار می کند، اگر به زبان و حرفۀ خود مسلط باشد ،می تواند از میان عرضه کنندگان مختلف آن اقلام ، به ترین عرضه کننده (از لحاظ قیمت و کیفیت محصول) را بیابد و نظرات و اهداف خود را از بازدیدش تأمین نماید .

متأسفانه در کشورهای در حال توسعه ، بازدیدکنندگان از نمایشگاه بین المللی اغلب غیرحرفه ای هستند و برای گذران وقت به نمایشگاه می آیند . آنها نه تنها هدف خاصی ندارند، بلکه برای افرادی که با اهداف خاص حرفه ای به نمایشگاه می آیند و نیز راهنمایان غرفه ها مزاحمت ایجاد می کنند . با این وصف یکی از وظایف سازمان برگزارکننده نمایشگاه ، تفکیک بازدیدکنندگان و رفع مزاحمت برای بازدیدکنندگان حرفه ای و غرفه داران می باشد.

بازدیدکنندگان خارجی که هزینه های سنگین تری را برای سفر به کشور میزبان متحمل می شوند، معمولاً اهداف تجاری دارند و سازمان برگزارکننده نمایشگاه باید فضای مساعدی را برای بازدید این افراد فراهم سازد . این امر می تواند در رشد صادرات ملی تأثیر بسزایی داشته باشد .

اکنون این ضرورت کاملاً قابل لمس است که نمایشگاه های بین المللی به ویژه درکشورهای درحال توسعه می بایست مقرراتی برای بازدیدکنندگان منظور کند و شاید اختصاص یک روز بازدید عمومی از نمایشگاه در این کشورها کافی باشد.

رسانه های گروهی و آموزش بازدید کنندگان ( از عوامل موثر موفقیت در نمایشگاه )

در همین حال ضرورت دارد رسانه های گروهی مردم را با  اهداف برگزاری نمایشگاه های بین المللی (فرصت اندک و مغتنمی که در این رهگذر برای رشد صادرات ملی فراهم می شود)  کاملاً آشنا سازند . این امر در کاهش ازدحام بازدیدکنندگان غیر حرفه ای از نمایشگاه تأثیر چشمگیری خواهد داشت .

برای بازدیدکنندگان حرفه ای نیز می توان با گروه بندی کالاها و تفکیک غرفه ها ازیکدیگر ، تسهیلاتی را فراهم ساخت که آنها بتوانند در کمترین زمان کالاها و عرضه کنندگان مدنظر خود را بیابند و مذاکرات لازم را انجام دهند .

از آنجا که نمایشگاه فرصتی برای ارایۀ آخرین دستاوردها علمی-صنعتی است ، ضرورت دارد که سازمان برگزارکننده نمایشگاه به این موضوع توجه خاص داشته باشد تا بازدیدکنندگان حرفه ای بتوانند بهترین کالاها از حیث فن آوری را در نمایشگاه بیابند .

این امر از آنجا که کشورهای در حال توسعه نیازمند دریافت فن آوری روز می باشند ، حائز اهمیت است و از اتلاف منابع ملی جلوگیری می کند .

ضرورت دارد که در دوره برگزاری نمایشگاه ، بیشترین فرصت برای بازدیدکنندگان متخصص و حرفه ای فراهم شود تا آنها به اهداف خود دست یابند که این امر در جهت منافع ملی است .

در نهایت باید به این نکته توجه داشت که بر گزاری نمایشگاه بین المللی ، فرصتی برای تأمین نیازهای وارداتی (با هزینۀ مناسب و کیفیت استاندارد کالاها و خدما ت) و رشد صادرات ملی است . نمایشگاه فرصتی برای ارایۀ آخرین دستاوردهای علمی ، پژوهشی ، صنعتی و فن آوری است و سازمان برگزارکننده نمایشگاه باید به این  نکته مهم توجه خاص داشته باشد و صرف اجاره غرفه به مشتریان داخلی و خارجی را مدنظر قرار ندهد ، بلکه به اهداف ملی (رشد تجارت خارجی و کمک به توسعۀ اقتصاد ملی ) عنایت خاص داشته باشد .

در این راستا فراهم سازی فضای مساعد برای حضور شایسته بنگاه های اقتصادی داخلی جهت رشد صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی ، دعوت از میهمانان خارجی که می توانند در ردیف مشتریان کالاها و خدمات صادراتی باشند ، دعوت از شرکت های خارجی برای ارایۀ دستاوردهای صنعتی و فن آوری خود (به ویژه کالاها و فن آوری موردنیاز اقتصاد ملی ) ، ایجاد فضای مناسب جهت تبادل اطلاعات ، انجام مذاکرات تجاری و … از انتظارات سنجیده و منطقی برای برگزاری یک نمایشگاه توأم با موفقیت می باشد .

و ضرورت دارد که با گروه بندی کالاها و خدمات و نیز تقسیم بندی روزهای بازدید از نمایشگاه (با اولویت دادن به متخصصان ، مدیران بنگاه های اقتصادی ، پژوهشگران ، بازرگانان و … ) ، تسهیلات لازم را برای استفاده بهینه از نمایشگاه در راستای گسترش تجارت خارجی و انتقال فن آوری به اقتصاد ملی پیش بینی نمود . در نهایت، نمایشگاه موفق ، نمایشگاهی است که بتواند امکان رشد صادرات ملی و تأمین نیازهای وارداتی با قیمت مناسب را فراهم سازد.

اهداف بازدید از نمایشگاه های بین المللی  

 • دستیابی به نظرخواهی کلی درمورد بازار جهانی و بازار منطقه
 • ارزیابی موقعیت و روند اقتصادی
 • مقایسه قیمت ها و شرایط
 • یافتن عرضه کنندگان بیشتر
 • جستجوی کالاهای مورد نیاز
 • آشنایی با محصولات جدید و کاربرد آنها
 • جمع آوری اطلاعات در مورد کاربرد فنی و کیفیت محصول یا سیستمی خاص
 • جمع آوری اطلاعاتی جهت حل مسایل موجود
 • شرکت در سمینارها ، کنفرانس ها و انجمن های تخصصی
 • استفاده های آموزشی
 • آشنایی با نظرات جدید و گرفتن ایده های نو
 • تهیه گزارش مبسوط و ضبط آن در آرشیو شخصی و یا سازمان متبوع
 • برقراری تماس های تجاری
 • دادن سفارش و انعقاد قرارداد
 • مطالعه تطبیقی شرکت های مختلف
 • مطالعه در مورد امکانات و کم و کیف شرکت در نمایشگاه ها در نوبت بعدی

ادامه دارد …

مطالب مرتبط با عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی خارج از کشور

مطلب 1   مطلب 2   مطلب 3   مطلب 4    مطلب 5   مطلب 6   مطلب 7   مطلب 8   مطلب 9   مطلب 10   مطلب 11   مطلب 12   مطلب 13   مطلب 14   مطلب 15   مطلب 16   مطلب 17

شرکت نمایشگاه سازان با بیش از 14 سال سابقه در امر برگزاری نمایشگاه بین المللی ، همایش ، طراحی و غرفه سازی آماده ارائه مشاوره و همکاری با شما عزیزان می باشد.جهت ثبت نام در نمایشگاه بین المللی و غرفه سازی در تهران ، غرفه سازی در تبریز ، غرفه سازی در اصفهان ، غرفه سازی در شیراز ، غرفه سازی در مشهد و غرفه سازی در کیش با ما تماس بگیرید.