4 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی4 عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی

نمایشگاه و اهداف :

نمایشگاه در واقع یکی از ابزارهای بازاریابی است که باید درخدمت صادرات کشور قرار گیرد . متأسفانه در سال های گذشته مشاهده شده که باستثنای معدودی از تولیدکنندگان معتبر، شرکت های متعددی به نمایشگاه بصورت بازار مکاره نگریسته و از آن در جهت فروش مستقیم کالاهای خود و کسب سودهای موقتی با شکستن قیمت ها یا افزایش بی اندازه آنها پرداخته اند . بی شک، این چنین شیوه برخورد با نمایشگاه به ویژه در خارج از کشور نه تنها سودی برای صادرات کشور ندارد بلکه حتی با افزایش مصنوعی قیمت ها و ارائه تولیدات با کیفیت نامناسب موجب کاهش آن می گردد . هدف اصلی نمایشگاه،در واقع عرضه نمونه کالا و توانمندی های ش رکت ها به مصرف کنندگان خارجی ، سلیقه آزمایی و شناخت فرهنگ مصرفی و پیدا کردن خریداران ،نمایندگان فروش و یا شرکای تجاری است تا بدینوسیله قراردادهای بلند مدت جهت صادرات مستقیم منعقد گردد .بدیهی است که اولین گام جهت مشارکت در نمایشگاه های خارج در اختیار داشتن اطلاعات مستندی درباره وضعیت اقتصادی آن کشور،مقررات و قوانین تجاری، وضعیت رقابتی کالاهای مورد عرضه و غیره می باشد.

سازمان توسعه تجارت ایران در نیل به اهداف صادراتی ممکلت برنامه های گسترده ای را در زمینه بازاریابی بین المللی به اجرا گذاشته است که عمد ه ترین  آنها عبارتند از : مطالعه و بررسی بازارهای جهانی ، اعزام هیئت های بازاریاب به بازار های هدف ، ایجاد مراکز تجاری در نقاط مهم جهان ، برگزاری همایش های شناخت بازار گشورها و دعوت از بازرگانان معتبر خارجی به ایران .

نمایشگاه محلی برای عرضه کالاها و خدمات و یافتن مش تریان خاص برای کالاها و خدمات عرضه شده و در نهایت عقد قرارداد و انجام معامله است . نمایشگاه فرصت ارزشمندی است که عرضه کننده و متقاضی کالاها و خدمات بتوانند یکدیگر را بیابند، مذاکرات اولیه و گاه نهایی را انجام دهند و موفق شوند به اهداف اصلی خود (فروش کالا یا خدمت از سوی عرضه کننده و تأمین تقاضای مشتری) دست یابند .

در گذشته بارها مشاهده شده است که برخی از مشارکت کنندگان در خارج کشور ، بدون هیچگونه اطلاع از وضعیت بازار آن کشور و فقط براساس شانس و اقبال تولیدات خود را عرضه نموده اند و حتی در برخی موارد، صادرات کالاهای عرضه شده از نقطه نظر موانع تعرفه ای و غیرتعرفه ای به آن کشور تقریباً غیرممکن بوده است .

در دوره برپایی نمایشگاه بین المللی معمولاً سه گروه ویژه با اهداف و برنامه های عملی متفاوت در محیط نمایشگاه به چشم می خورند عبارتند از : مسئولان و دست اندرکاران برپایی نمایشگاه ، مدیران و نمایندگان بنگاه های اقتصادی شرکت کننده در نمایشگاه (اعم از داخلی یا خارجی ) و بازدیدکنندگان (متخصص و غیرحرفه ای ) . هریک از این گروه ها برای تعقیب و دستیابی به اهداف خاصی پا به محیط نمایشگاه می گذارند و علاوه بر صرف هزینه، زمانی  را برای حضور در نمایشگاه اختصاص می دهند . چنانچه این گروه ها نتوانند در دورة برپایی نمایشگاه به اهدافاز پیش تعیین شدة خود دست یابند، می توان نتیجه گرفت که زمان و هزینه های صرف شده برای برگزاری یا بازدید از نمایشگاه به هدر رفته و در عمل نمایشگاه توفیقی کسب نکرده است.

تاریخچه نمایشگاه های بین المللی در جهان

تاریخ نمایشگاه به 2800 سال قبل از میلاد یعنی زمان فینیقی ها برمی گردد . آنها در غرب آسیا و سواحل مدیترانه ، جایی که امروز سوریه و لبنان قرار دارد متوطن شده بودند .

فینیقی ها که بیش تر به دریانوردی و تجارت مشغول بودند اولین قومی بودند که در شهرهای مختلف به تشکیل نمایشگاه برای نمایش کالاهای خود (نه خرید و فروش آنها) مبادرت نمودند. البته نمایشگاه های آن زمان محدود و ساده بودند .

به مرور زمان به وسعت و پیچیدگی نمایشگاه ها افزوده شد و  با توسعه تجارت بین الملل و گسترش صنایع و پیشرفت تکنولوژی ، نمایشگاه ها روز به روز از اهمیت و حساسیت بیشتری برخوردار شدند . به این ترتیب پدیده نمایشگاه بعد از رنسانس و انقلاب صنعتی توجه اروپائیان را سخت به خود معطوف ساخت و همه ساله نمایشگاه های بسیاری برپا گردید. با این وجود تا سال 1830 تمام نمایشگاه ها جنبه اختصاصی و منطقه ای داشت.

اولین نمایشگاه بین المللی :

اختراعات جدید کالاهای صنعتی را چه از حیث کمی و چه از جهت کیفی گسترش زیادی بخشید . این کالاها می بایست به فروش می رسید و افزایش فروش پشتوانه بزرگ گسترش کارخانه ها به حساب می آمد. اما حتی تا قرن های بعد نیز نمایشگاهی جهانی آن گونه که همه کشورها را شامل شود تشکیل نشد و تا سال 1830 این نمایشگاه ها (چه صنعتی ، چه کشاورزی و چه علمی ) همگی جنبه منطقه ای داشتند . در سال مذکور بزرگترین نمایشگاه جهانی که تا آن زمان هرگز سابقه نداشت در پاریس تشکیل شد . در این نمایشگاه ، کشورهای بسیاری از چهارگوشه جهان شرکت کردند در حالی که هر کدام جهت عرضه کالاهای خود در پاریس مشکلات فراوانی را به خصوص در زمینه حمل و نقل متحمل شده بودند . به منظور برگزاری همین نمایشگاه بود که برج معروف ” ایفل” (توسط مهندس ایفل ) به منظور نشان دادن قدرت پیشرفت صنعتی فرانسه، که در ردیف نمونه های بزرگ تجارت و صنعت دنیا قرار گرفته بود به جهانیان معرفی شد.

دومین نمایشگاه بزرگ دنیا نیز در پاریس تشکیل شد . نمایشگاه سال 1855 پاریس ، یک تجربه بزرگ در زمینه برگزاری نمایشگاه های جهانی به شمار می رفت و بسیاری از مشکلات نمایشگاه 25 سال قبل را فاقد بود.

دو سال بعد ، لندن در تشکیل یک نمایشگاه بزرگ دیگر پیش قدم شد و چهارمین نمایشگاه بزرگ نیز در سال 1867 در پاریس تشکیل شد . نمایشگاه بعدی یازده سال بعد در مسکو برگزار گردید و از آن زمان تا امروز آن قدر در گوشه و کنار جهان نمایشگاه های متعددی در سطح جهانی برگزار گردیده که حساب آن از شمار بیرون رفته است.

تاریخچه نمایشگاه ها در ایران

در زمینه تاریخچه تشکیل نمایشگاه ها در ایران یا مشارکت ایران در نمایشگاه های بین المللی مطالب پراکنده ای که در برخی از کتابهای تاریخی م نعکس است می توان استنباط کرد که در سده های گذشته در برخی از شهرهای بزرگ که بر سر راه کاروانهای تجاری قرار داشته اند بازارهای مکاره وجود داشته است که در این بازارها که به مدت چند روز در محلی برپا می شده اند،  بازرگانان مناطق نواحی مختلف کشور یا سرزمینهای همج وار کالاهایی که امکان فروش یا مبادله آنها وجود داشته است در معرض تماشای علاقمندان قرار می داده اند .

اولین نمایشگاه بین المللی

اولین نمایشگاه صنعتی در ایران در اوایل قرن چهاردهم (ه.ش) تشکیل شد . مشارکت ایران در نمایشگاه های خارج از کشور بر طبق شواهد تاریخی برای نخستین بار در سا ل 1851 میلادی در دوران صدرات میزاتقی خان امیر کبیر انجام گرفته است بر طبق اعلانی که امیرکبیر منتشر کرد از صنایع و ارباب حرف درخواست کرد که در نمایشگاه های بین المللی لندن شرکت کننده و کالاهای خود را به معرض نمایش بگذارند . در آن زمان محلی به وسعت یک میلیو ن و سیصد هزار مترمربع در محل فعلی نمایشگاه هادرنظر گرفته شد که کلیه امکانات لازم از قبیل هتل ، اتوبان ، پارکینگ و تأسیسات داخل یامجاور آن پیش بینی شد . همچنین در آن سال درنظر گرفته شد برای تشویق بازرگانان و شرکت های خارجی ، کلیه اجناس نمایشی بدون تشریفات  گمرکی وارد نمایشگاه و سپس خارج شود . در آن سال پیش بینی می شد که پنجاه شرکت در نمایشگاه شرکت کنند که پس از پایان نمایشگاه نیز بازار مکاره ای در این محل دایر شود . همچنین نمایندگان سفارتخانه ها و وابسته های اقتصادی خارجی موافقت کردند هر دو ماه یک بار کنفرانسی در تهران تشکیل دهند .

در سال 1337  نمایشگاهی برای معرفی و عرضه تولیدات صنعتی ایتالیا در ایران برگزار شد که هزینه برپائی آن 6 میلیون ریال بود که توسط صاحبان صنایع ایتالیا تامین شد . تصویب قانون تشکیل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران در سال 1343 راه را برای برگزاری نمایشگاه های بین الملی در یران هموار کرد به گونه ای که در مهر ماه سال 1348 نمایشگاه بین المللی آسیایی با مشارکت 32 کشور دنیا از جمله شرکای عمده تجاری ایران به مدت  21 روز در تهران تشکیل شد . این نمایشگاه از دیدگاه کشورهای شرکت کننده بازتاب خیره کننده ای در جهان داشت و تهران را به عنوان یک بازار بالقوه بین المللی به جهانیان معرفی کرد .

در سال 1352 مقدمات تشکیل نخستین نمایشگاه بین المللی تهران با تبلیغ شرکت ها و کالاهای مورد عرضه در نمایشگاه، آغاز گردید . در آن سال هفتاد شرکت انگلیسی اعلام آمادگی کردند تا در نمایشگاه تهران حضور یابند .  

نمایشگاه های امروزی :

نمایشگاه ها در گذرگاه تاریخ ، چهره و ماهیتی دیگر پیدا کرده اند به طوری که امروز از هر لحاظ نسبت به گذشته بسیار تفاوت می کنند . در گذشته برای هر نمایشگاه غرفه ها و سکوهایی ساخته می شد و پس از پایان نمایشگاه از بین می رفت در حالی که امروزه از قطعات پیش ساخته ای استفاده می شود که در هر نمایشگاه برپا و نصب می شوند و پس از پایان  کارهر نمایشگاه باز می شوند تا در نمایشگاه های بعدی مورد استفاده قرار گیرند.

پس از جنگ جهانی دوم ، صنعت نمایشگاهی چه از نظر هدف های شرکت کنندگان و برگزارکنندگان و چه از نظر ساختمانی دست خوش تحولات عظیمی گردید . یکی از بهترین نتایج این تحولات دادن میدان به طراحان و هنرمندان برای ارائه ایده ها و تجربیاتشان به صورت غرفه نمایشگاهی بود.

همچنین در مورد تأمین نور و دکوراسیون داخلی و نوع چراغ های مورد استفاده در داخل سالن ها و غرفه ها از گذشته تا به حال تغییرات زیادی روی داده است . تبلیغات برای نمایشگاه ها نیز موضوع دیگری است که در گذشته مورد نیاز نبوده است ، زیرا همه می دانستند که د ر تاریخ و جای معینی همه ساله نمایشگاه برپا می گردد . اما امروزه در نمایشگاه ها از انواع وسایل ارتباط جمعی و تهیه انواع پوسترهای جالب و اعزام نمایندگان و کمک خواستن از نمایندگی های بازرگانی کشورها و غیره استفاده می شود و تبلیغاتی بسیار وسیع و گسترده به عمل می آید، تا به اطلاع جهانیان برسد که در نقطه ای از جهان نمایشگاهی با چنین مشخصاتی برگزار می گردد .

پیدایش دگرگونی ها در امور نمایشگاه ها از طرفی به موارد مذکور محدود نمی شوند و ازطرف دیگر این تغییرات کماکان با سرعت شتابنده ای در ابعاد گوناگون ادامه دارند که همین امر مدیریت نمایشگاه را به صورت تلفیقی از تخصص های گوناگون درآورده است.

عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی ادامه دارد …

مطالب مرتبط با عدم موفقیت شرکت ها در نمایشگاه های بازرگانی خارج از کشور

مطلب 1   مطلب 2   مطلب 3   مطلب 4    مطلب 5   مطلب 6   مطلب 7   مطلب 8   مطلب 9   مطلب 10   مطلب 11   مطلب 12   مطلب 13   مطلب 14   مطلب 15   مطلب 16   مطلب 17

شرکت نمایشگاه سازان با بیش از 14 سال سابقه در امر برگزاری نمایشگاه بین المللی ، همایش ، طراحی و غرفه سازی آماده ارائه مشاوره و همکاری با شما عزیزان می باشد.جهت ثبت نام در نمایشگاه بین المللی و غرفه سازی در تهران ، غرفه سازی در تبریز ، غرفه سازی در اصفهان ، غرفه سازی در شیراز ، غرفه سازی در مشهد و غرفه سازی در کیش با ما تماس بگیرید.